072-3712086

שתלים צרים

דף הבית כל התחומים
שתלים צרים - מרחיבים את אפשרויות הטיפול
שימוש בשתלים דנטאליים הפך בשנים ש האחרונות לדרך טיפול מקובלת ומבטיחה אולם, השימוש בשתלים עלול להיות מוגבל במצבים בהם כמות ונפח העצם האלבאולרית, ירודים. לרוב, האיזורים המציגים את מרבית המגבלות האנטומיות הם האזורים האחוריים הן בלסת העליונה והן בתחתונה. אובדן עצם בלסתות נגרם לרוב כתוצאה ממחלת חניכיים, טראומה או אחרי עקירת שניים כתוצאה מספיגת הרכסים.

קלינאים רבים סבורים שהטיפול המועדף במצבים של חוסר בעצם אלבאולרית הינו נקיטה של סידרת התערבויות כירורגיות לשם הגדלת נפח העצם. על מנת לשחזר את אובדן העצם ולהכין מקום ומרחב מספק להחדרת שתלים דנטאליים ולייצובם, יש צורך בהשתלות עצם או בתחליפי עצם אשר מרחיבים את היקף הפעולה הכירורגית. טיפולים אלה מאריכים את תקופת הטיפול ובחלק מהמקרים כרוכים במספר סיבוכים ואפילו בכשלונות.

רבים מהמתרפאים אשר מגיעים למרפאות השיניים סובלים מחוסר ומאובדן עצם בעיקר במימד הרוחבי של הלסת, מה שמקשה על הטיפול בשתלים דנטאליים. שתלים צרים נחשבים לאופציה טיפולית מצוינת במצבים של חוסר עצם במימד הרוחבי ובמקרים רבים מהווים פתרון אשר שבעזרתם אפשר להתגבר על המגבלה האנטומית שהוזכרה. בסקירה זו, נדון בשתלים צרים הינם אותם  קוטרם של שתלים אלה הם פחות מ-3.5 מ"מ.. המחקרים בעניין זה  מדווחים על שיעור שרידות גבוה של שתלים צרים,   אשר אינה נופלת משרידות שתלים בעלי קוטר סטנדרטי. ספיגת העצם סביב אותם שתלים הייתה בגבולות המקובל. במחקר משנת 2000, לא נמצאו הבדלים בין שתלים בקוטר 2.9 לבין שתלים בקוטר 3.25 ובין שתלים צרים ששמשו לצורך שיקום יחידה בודדת לעומת אלה ששמשו לשיקום מורכב. בכל שאר המאמרים המצויינים, טופלו 461 מטופלים בעזרת 809 שתלים צרים תוך מעקב של 120-12 חודשים )בממוצע 52.5 חודשים(. ממוצע שרידות השתלים העולה ממחקרים אלה הוא 95.5 אחוז.

מניסיוננו בשימוש קליני בשתלים צרים  אפשר לומר כי אחוז הצלחת שתלים אלה במעקב של כ-6 חודשים )תוצאות ראשוניות( הינו כ-95 אחוז. מכאן, ששתל זה מהווה אלטרנטיבה טיפולית מצוינת במצבים של רכסים צרים במיוחד )עבודה המבוצעת במרפאה פרטית(. נתונים אלה, ביחד עם נתונים מהספרות, מוכיחים כי הישרדות של שתלים מסוג שתלים צרים זהה כמעט להישרדות של שתלים רגילים.

חוקרים  דיווחו על ממצאים היסטולוגיים ואינטגרציה דומה בשתלים צרים לעומת שתלים רחביםאחרים וחבריו הראו ששתלים צרים מסוג MTI משיגים אוסאואינטגרציה גם במצבים של העמסה מיידית על גבי תותבת חוקרים  דיווחו על 8.8 אחוזים כישלון של שתלים צרים. שתלים צרים )3 מ"מ קוטר( מציגים יכולת אוסאואינטגרציה גבוהה מחד ובנוסף נותנים מענה לדרישות האסתטיות והפונקציונאליות, במידה ומשתמשים בהם בצורה מושכלת ומתוכננת תחת התוויות מתאימות.אחדים דיווחו על אחוזי הצלחה גבוהים בשימוש בשתלים צרים.לעומתם  אחרים דווחו  על 94.4 אחוז הצלחה בשימוש בשתלים צרים. לעומתם, עבודות  מחקר ארוכות טווח  דיווחו על כמעט 99 אחוז הצלחה. חוקרים אלה טענו כי במשך ששת החודשים הראשונים אחוז ספיגת העצם סביב שתלים צרים, 3 מ"מ, הינו משמעותי יותר בהשוואה לשתלים סטנדרטיים אך כעבור שנה אחוז הספיגה מתייצב.

במקרים אשר הוצגו בעבודה זו וכללו שימוש בשתלים מסוג UNO בקוטר של 3 מ"מ, נמצאה התנהגות קלינית ורדיולוגית מצוינת ואחוז ספיגת עצם קטן גם כעבור שנה. השימוש בשתלים אלה במצבים של חוסר שן לטראלית נחשב למשמעותי ביותר ויכול לפתור הן בעיות אסתטיות והן בעיות פנקציונליות גדולות בעיקר עקב קוטרם הצר של שתלים אלה וחוסר מרווח בחלל בין השיניים, אשר אמור לקבל את השתל. שתלים אלה מאפשרים לתרום ליצירת פפילה כאשר אפשר למקמם באמצע המכתשית במרווח של 1.5-1 מ"מ מהשיניים הסמוכות. שמירה על מקביליות של השתלים, במיוחד שתלים שהם One piece, נחשבת לאבן היסוד בבניית השיקום העתידי. לצורך השגת מטרה זו אנו ממליצים על שימוש בסד אוקלוזלי מדריך. בזמן הכנת הגשר הזמני על גבי השתלים הצרים , חובה עלינו לפתוח את האמברזורות. על מנת לאפשר עיצוב נכון של החניכיים ושימוש באמצעים הנאותים לשמירה על היגיינה אוראלית. 

בשנים האחרונות חלה עלייה בשימוש בשתלים צרים. השתלים הצרים )3 מ"מ קוטר( מציגים יכולת אוסאואינטגרציה גבוהה מחד ומאידך, יכולים לשרת גם את הדרישות האסתטיות והפונקציונאליות במידה ומשתמשים בהם בצורה מושכלת, מתוכננת ותחת התוויות מתאימות. שימוש בשתלים צרים מסוג One-piece עלולים להציב בעיה אסתטית באזור הצנטרליות ועל כן יש לשקול אלטרנטיבות טיפוליות אחרות לשיקום באיזור זה 
לצין כי מבחינה טכנית שיטות השיקום בשתלים צרים אינם שונים משתלים קונבציונאלים אך עבודות טכניות ע"ג שתלים אלה מצרכים מיומנות מיוחדת מצד טכנאי השניים על מנת לשמר את השתלים.

צפייה בתרשים 1  ​| צפייה בתרשים 2

 
צרו איתנו קשר
לתחום הקודם חזרה לתחום הבא
תודה על פניתכם
קיבלנו את פנייתכם! 
נשוב אלכם בהקדם
צרו איתנו קשר
מאשר דוא"ל
תודה על פניתכם
הודעתך התקבלה במערכת,
נציגינו יחזורו אליכם בהקדם.
צרו
קשר